Jūs esat šeit: Marts

Marts

Marta mēneša augs. Forsītija

E-pasts Drukāt PDF

Pavasara košumaugs forsītija pieder pie forsītiju (Forsythia) ģints, kas ietilpst olīvu dzimtā (Oleaceae), kurā ir septiņas sugas. Patlaban ir izveidotas ļoti daudzas dekoratīvas forsītiju šķirnes ar atšķirīgu ziemcietību un izskatu. Vispazīstamākā un plašāk audzētā forsītija ir vidējā forsītija jeb Forsythia x intermedia. Tai ir spēcīgs, stāvs zarojums, augstumā tas sasniedz 2 metrus, platumā 1,5 metrus. Liels krūms ir arī Forsythia x intermedia ‘Lynwood’ vainags šim krūmam būs stipri izplests, ziedi ir gaiši dzelteni un bagātīgi. Pilsētu apstādījumiem piemērota ir Forsythia x intermedia ‘Golden Times’ – tā ir izturīga, ar spēcīgu, izplestu ārējo krūma veidolu. Nelieliem dārziem piemērota būs Forsythia ‘Maluch’, jo krūma augstums ir tikai 1 metrs, ziedi ir nelieli, bet blīvi noklāj zarus. Dzīvžogiem piemērota būs Forsythia ovata – olveida forsītija, kas izaug līdz 1,5 metrus augsta. Tā ir arī visagrāk ziedošā forsītija ar izcilu ziemcietību. Interesanti, ka tās lapas rudenī iekrāsojas sārti violetos toņos.

Lasīt tālāk...

Marta mēneša augs. Bērzs

E-pasts Drukāt PDF

Marta mēneša augs: bērzs Bērzi (Betula) ir bērzu dzimtas (Betulaceae) lapu koku, krūmu vai puskrūmu ģints, kas aug tikai Ziemeļu puslodē, tas ir, Eiropā, Āzijā līdz Himalaju dienvidiem un Ziemeļamerikā, jo bērzs ir izteikts vēsāka klimata piekritējs. Ģintī ir ap 120 sugu un vēl vairāk pasugu un formu. Eiropā sastopamas vairāk kā 50 bērzu sugas. Tieši bērzi bieži vien ir pirmie, kas sāk „apdzīvot” klajus laukus, jo to sēklas ir vieglas un vējš tās var aiznest kilometriem tālu. Taču bērzi nav tādi ilgdzīvotāji kā ozoli un reti pārsniedz 100 gadu slieksni,tomēr tie ir ļoti ātraudzīgi un tādēļ asociējas ar spēku un jaunību.

Lasīt tālāk...

Marta mēneša augs: Dekoratīvā ābele

E-pasts Drukāt PDF

Tautā tā plašāk pazīstama kā Paradīzes ābele, bet tās mazie prāva ķirša lieluma auglīši - kā paradīzes ābolīši.

Sava taisnība ir abiem ābeles nosaukumiem – dekoratīvā un paradīzes. Nopietns dārznieks, kurš sava dārza ainavā samēro dažādu augu, krūmu un koku augstumu, apjomu, krāsu un ziedēšanas laiku, noteikti savā padomās arī par dekoratīvo ābeli. Jo īpaši tāpēc, ka šis kociņš ir izteikti piemērots Latvijas klimatiskajiem apstākļiem - tas spēj izturēt pat bargākās ziemas.

Lasīt tālāk...